بی هویتی در مالزی

[ad_1]


به گزارش تیترشهر : هزاران کودک مالزیایی در مناطق مرزی با اندونزی از بی هویتی ناشی از ازدواج های مرزی و نداشتن شناسنامه و کارت شناسایی رنج می برند، رنجی که ده ها میلیون کودک اندونزیایی نیز دچار آن هستند.

عدم نظارت کافی توسط دولت مالزی بر ایالت های ساراواک و صباح و رفت آمد اتباع اندونزی جهت کار در مزارع پالم باعث به وجود آمدن معضل بی هویتی برای برخی کودکان این منطقه شده است.

براساس آماری که سال 2015 منتشر شده است 11 هزار و 641 فرد بی هویت که اکثر آنها کودک هستند در مالزی اقامت دارند و طبق اخبار منتشر شده در سال 2016 میلادی 700 نفر از این افراد تعیین هویت شده، پرونده هشت هزار نفر در حال بررسی و پرونده مابقی این افراد هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

از جمله دلایل به وجود آمدن پدیده کودکان بی هویت در مالزی می توان به عدم ثبت تولد کودکان، عدم دارا بودن کارت شناسایی والدین، و فقر والدین برای پرداخت هزینه های ثبت تولد و دریافت کارت شناسایی اشاره کرد. 

این مساله یکی از معضلات بخشی از نهادهای دولتی مالزی منجمله اداره ثبت احوال و اداره مهاجرت مالزی است.

** عواقب بی هویتی کودکان:

مساله کودکان بی هویت که عمدتا در مرزهای مشترک مالزی با اندونزی وجود دارد حاصل ازدواج ها و یا تولدهای ثبت نشده است. به دلیل ناشناخته بودن هویت این کودکان، اغلب این کودکان مورد حمایت کافی دولتی قرار نمی گیرند و در مزارع پالم در منطقه صباح و ساراواک مشغول کار هستند.

این موضوع برای دولت اندونزی دارای اهمیت کمتری است، زیرا 50 میلیون کودک از این کشور 240 میلیون نفری فاقد شناسنامه هستند و تعداد زیادی از این کودکان به طور غیر قانونی و در شرایط سخت مشغول کار می باشند، اما دولت مالزی برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات ناشی از بی هویتی کودکان، قصد حل این معضل را دارد.

اخیرا انتقادهای فراوانی از دولت مالزی مبنی بر افزایش تعداد کودکان کار شده است که بخشی از این موضوع ناشی از بی هویتی و ناشناخته بودن این کودکان است.

** مقامات مالزی چه می گویند:

سروزیر ایالت ساراواک مالزی ازدواج های ثبت نشده بین دو کشور اندونزی و مالزی را یکی از عوامل بی هویتی کودکان دراین ایالت می داند.

‘فاطیما عبدل’ وزیر رفاه، سلامت جامعه، زنان، توسعه خانواده و کودک این ایالت به ‘برونئی پست’ گفت: موارد متعددی از ازدواج های ثبت نشده در جوامع کوچک مرزی با استان ‘کلیمانتان’ اندونزی مشاهده شده است.

وی افزود: این موضوع از عوامل اصلی به وجود آمدن کودکان بی هویت شده که فرآیند ثبت احوال را برای این افراد، به دلیل نیاز به ارایه مدارک گوناگون، مشکل می سازد.

پیش ار این ‘یاپ سویی سنگ’ مدیر اجرایی گروه حقوق بشر مالزی از این موضوع ابراز نگرانی کرده بود. به گفته وی بسیاری از این کودکان همانند برده در منطقه صباح ساراواک مشغول کار هستند. 

**راه حل چیست:

این وزیر ایالت ساراواک مالزی با تاکید بر اهمیت حل این موضوع برای آینده کودکان، اعلام کرد که والدین در چنین شرایطی می توانند با مراجعه به کنسولگری به رفع مشکلات احتمالی که از ازدواج های ثبت نشده رخ داده، بپردازند.

وی با اشاره به اجباری بودن ثبت تولد کودک براساس قانون، از ریش سفیدان و رهبران روستاهای مرزی خواست هوشیار باشند و این موضوع را به مردم گوشزد کنند.

براساس آمار ارایه شده توسط دولت مالزی، طی این برنامه که توسط اداره ملی ثبت احوال، اداره مهاجرت، کنسولگری اندونزی و ادارات مربوطه انجام می شود، تاکنون پرونده یکهزار و 256 کودک بی هویت مورد بررسی قرار گرفته است. 

همچنین اداره ثبت احوال کارگروه خاصی را برای بررسی این موضوع که تخمین زده می شود تا دو هزار مورد باشد، تعیین کرده است. این در حالی است که تفاوت فاحشی بین آمار اعلام شده از طرف دولت مالزی و آمار اعلام شده جهانی وجود دارد.

منبع:ایرنا 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *