اولین قدم ارزشیابی دانشجویان ایرانی در ارمنستان

[ad_1]


به گزارش تیترشهر :  محمد فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فنآوری در نشست نمایندگان دانشجویان ایرانی در ارمنستان ضمن ابراز خوش بینی و رضایت از سطح و کیفیت تحصیلی دانشگاههای این کشور، بررسی راهکارهای ارزشیابی مدارک دانشگاههای ارمنستانی را خواستار شد

نخستین گام ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشجویان  ایرانی در ارمنستان این دیدار (شنبه) به عنوان برنامه پایانی سفر فرهادی و هیات همراه به ارمنستان و پس از مذاکره با مقام های این کشور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر ایروان برگزار شد.

در این نشست سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی در ارمنستان گزارشی پیرامون حضور دانشجویان ایرانی در دانشگاههای این کشور، مسائل و مشکلات آنان و ارتباط گسترده دانشجویان با سفارت برای کمک به حل مشکلات را ارائه کرد.

نمایندگان دانشجویان نیز دیدگاهها و مشکلات تحصیل در ارمنستان از جمله ارزشیابی نشدن مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین حوزه پزشکی را به عنوان محوری ترین مشکلات خود بیان کردند.

پس از اینکه مسئولین مرتبط در وزارت خانه های علوم و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این جلسه راهنمایی ها و پاسخ های لازم را ارائه کردند، فرهادی با ابراز خرسندی از برگزاری نشست با دانشجویان ایرانی به عنوان آینده سازان کشور، شرحی از مذاکرات با مقام های ارمنستانی و توافق های حاصله بویژه امضای یادداشت تفاهم همکاری در این حوزه را داد.

وزیر علوم در پایان با ابراز خوشبینی از وضعیت، سطح و کیفیت تحصیلی دانشگاههای ارمنستان، خواستار بررسی خواسته های دانشجویان شد.

حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم نیز با اشاره به سخنان فرهادی مبنی بر کیفیت مناسب دانشگاههای مورد بازدید، بررسی ارزشیابی مدارک تحصیلی را در چارچوب کمیته مشترک مورد توافق ممکن دانست. 

براساس تازه ترین آمارها 444 دانشجوی ایرانی در ارمنستان شاغل به تحصیل هستند که 216 تن در رشته های پزشکی درس می خوانند.

فرهادی وزیرعلوم در جریان این سفر با لئون مگردیچیان همتای خود و آشوت مانوکیان وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی و رئیس طرف ارمنی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور دیدار و در باره همکاری های دو کشور در حوزه های مرتبط مذاکره کرد.

در مذاکرات وزیران علوم دو کشور که با حضور سجادی سفیر ایران در ارمنستان برگزار شد، برنامه تشکیل کمیته مشترک همکاری ها در این حوزه و ماموریت آن تائید و یک یادداشت تفاهم توسعه روابط همکاری در حوزه های مرتبط نیز امضا شد.

همچنین اعضای هیات همراه وزیر علوم در دیدارهای جداگانه با مسئولان دانشگاه پزشکی مخیتار هراتسی،

دانشگاه دولتی و دانشگاه فنی مهندسی ایروان، زمینه های مختلف همکاری ها را بررسی کردند که توافقاتی نیز برای پیگیری حاصل شد.

فرهادی در صدر هیاتی از وزارت خانه های علوم و بهداشت و درمان روز پنجشنبه پس از پایان مذاکرات دو روزه با مقام های گرجستانی در تفلیس، شامگاه پنجشنبه با استقبال سفیر ایران و داویت ساهاکیان معاون وزیر علوم و آموزش جمهوری ارمنستان وارد ایروان شد.

پس از سفر دی ماه سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایروان و مذاکره با سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان، مذاکرات اعضای هیات عالی همراه با همتایان و سپس رفت و آمد متقابل هیات های مختلف، برنامه ها و زمینه های فراوانی برای توسعه همکاری های دو کشور فراهم شده است. 

ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.

منبع:ایرنا 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *