استفاده از کلمه کردستان در پارلمان ترکیه ممنوع است

[ad_1]


به گزارش تیترشهر : حزب حاکم عدالت و توسعه و حرکت ملی ترکیه طرحی را به مجلس ارائه کرده اند که به موجب آن، استفاده از واژه ‘کردستان’ توسط نمایندگان پارلمان، جریمه نقدی به همراه خواهد داشت.

 به نقل از سایت خبری روزنامه دیوار، حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی که در تغییر 18 ماده ای قانون اساسی ترکیه موفق عمل کردند، این بار نیز طرحی حاشیه ساز را به مجلس ارائه داده اند.

به گزارش ایرنا، بر اساس طرح پیشنهادی، در سخنرانی نمایندگان در صحن علنی مجلس، به کار بردن عبارت هایی از جمله کردستان جریمه نقدی برای نمایندگان مجلس در پی خواهد داشت.

حاکمیت ترکیه واژه کردستان را برای نامیدن استان های کردنشین این کشور مساله دار می داند و معتقد است که نمایندگان مجلس مناطق کردنشین با به کار بردن این عبارت که در نام هیچ کدام از استان های کردنشین ترکیه وجود ندارد، به فکر تجزیه طلبی و موضوعات قومیتی هستند. 

همچنین در این طرح پیشنهادی که توسط این دو حزب به صحن علنی مجلس ارائه می شود، نمایندگان مجلسی که متن سوگند نامه را قرائت نکرده و یا از قرائت دقیق آن امتناع کنند، از حق نمایندگی ساقط شده و اختیاراتی که برای نماینده مجلس تعریف شده، از آنها سلب خواهد شد.

مجلس ترکیه 550 عضو دارد و قرار است در دور بعدی انتخابات برابر اصلاحیه قانون اساسی جدید ترکیه، اعضای نهاد مقننه این کشور به 600 نفر افزایش یابد.

منبع:ایرنا 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *